RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 25 Temmuz 2012, Çarşamba 14:36:10 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sancaktepe’de Sağlığa Açılan Kapı: Meditepe

Sancaktepe Özel Meditepe Tıp Merkezimizi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah KARADENİZ’le sağlık sektöründeki sorunlar ve Özel Meditepe Tıp Merkezi hakkında konuştuk. Karadeniz kısa söyleşimizde sorularımıza çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Sancaktepe’de Sağlığa Açılan Kapı: Meditepe Sancaktepe Özel Meditepe Tıp Merkezimizi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah KARADENİZ’le sağlık sektöründeki sorunlar ve Özel Meditepe Tıp Merkezi hakkında konuştuk. Karadeniz kısa söyleşimizde sorularımıza çarpıcı açıklamalarda bulundu.

- Sizi Tanıyalım.

Hayrullah KARADENİZ; Ordu İli Perşembe İlçesi 1955 doğumluyum. İlk ve Orta Okulu Perşembe’de bitirdikten sonra 1967 de Kuleli Askeri Lisesine (İstanbul) ve arkasından 1970 yılında Kara Harp Okuluna (Ankara) girdim ve 1973 yılında sınıf birincisi Topçu Teğmen olarak mezun oldum. Topçu ve Füze Okulu branş eğitimini de birincilikle 1974 yılında tamamladıktan sonra sırasıyla, İstanbul (1974-80), Ardahan (1980-83), Kırklareli-Vize (1983-86) ve Denizli’de (1986-87) subay olarak görev yaptım. 1987 de TSK’dan istifa ederek İstanbul’a yerleştim. 1988-1993 yıllarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hukuk tahsili yaparak avukat oldum 1988 yılından buyana değişik şirketlerde yönetici ve hukuk müşaviri olarak çalıştım. Aynı zamanda 1995 yılından bu güne kadar baroya kayıtlı serbest avukatım. 1999-2005 yılları arasında KİPTAŞ hukuk baş müşaviri ve genel müdür yardımcısı olarak görev yaptım. Evli olup birisi ortopedi uzmanı doktor, diğeri avukat iki çocuk babasıyım. Kasım-2011 tarihinden buyana Sancaktepe’deki Özel Meditepe Tıp Merkezimizin yönetimini yürütmekteyim.

-Kurumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

2002 yılında  Çamlıca’da poliklinik olarak faaliyetine başlayan kurumumuz 2007 yılında tıp merkezine dönüşmüş, 2010 yılında Sancaktepe’deki şimdiki yerine taşınarak faaliyetini sürdürmüştür. Ocak-2012 de yeni kadro ve ekipmanı ile Özel Meditepe Tıp Merkezi ismini alarak yeniden açılan kurumumuz Sancaktepede’ki en modern tıp merkezi olma özelliği ile halkımıza hizmet sunmaktadır. Acil, görüntüleme ve laboratuar Hizmeti yanı sıra, yenilenmiş diş üniteleri ile  merkezimiz 7/24 açık bulunmaktadır. Özürlü çocuklarımızın rehabilitasyon hizmeti ile çocuklarımız velileri ile birlikte evinden alınıp tekrar bırakılmakta, bu hizmetimizle halkımızın teveccühüne ve güvenine mazhar olmaktadır. Dahiliye, Kadın Doğum, Çocuk ve Fizik Tedavi branşlarında tam gün hizmet sunan kuruluşumuz, Göz, KBB, Ortopedi ve Cildiye branşlarında part-time randevulu hizmet sunmaktadır. Cildiye uzmanımızın gözetiminde faaliyet gösteren Medikal Estetik (Epilasyon, Kavitasyon, Cilt Bakım, vs.)bölümümüz mevcuttur. Merkezimiz SGK anlaşmalıdır (Bakınız www.meditepetip.com). Bölgedeki 5000 civarındaki üye hemşehrilerimizden muayene fark ücreti (%30) alınmamaktadır. Üyelerimize ayrıca diğer hizmetlerde %20 indirim uygulanmaktadır. Merkezimiz bölgedeki tek “Fizik Tedavi Hizmeti” sunan merkez özelliği dolayısıyla halkımıza verdiği hizmetten kıvanç duymaktadır.

Kısa, orta ve uzun vadeli projelerinizden bahseder misiniz? Kurumumuzun kısa vadeli hedefi,

sektörde daha etkin ve güçlü olarak var olabilmek için kendi kadrolarını yetiştirmektir. Bu bakımdan kurumumuzun kısa vadede kar amacı bulunmamakta bu nedenle de madde odaklı yaklaşımlardan kaçınmaktadır. Örneğin, 6-7 yıldır hiçbir artış görmeyen ücretlere rağmen 5000’e yakın üyemizden fark ücreti alınmaması ve yapılan %20 indirim bu anlayışın sonucudur. Orta vadeli hedefimiz ise hali hazır dahili branş merkezi durumumuzdan, bir yandan Sağlık Bakanlığının ileri sürdüğü yeni olmazsa olmaz şartları yerine getirmeye çalışırken, cerrahi tıp merkezi veya hastaneye dönüşerek bütün ana branşlarda hizmet sunan bir kurum haline gelmektir. Uzun vadeli hedefimiz ise ulusal ve uluslar arası katılımlarla sağlık sektöründe genel ve branş hastaneleri ile hizmet sunan önemli bir marka haline gelmektir.

Sağlık sektörünün bugünkü durumunu genel olarak değerlendirir misiniz?

Denilebilir ki, AK Parti iktidarının sağlık konusunda bu güne kadar başardıkları nasıl iktidarı %50’lik bir halk desteğine ulaşmasında önemli bir etken olduysa, korkarım ki, böyle giderse sektördeki sorunlar dolayısıyla iktidar ve halkımız açısından hızlı bir tersine süreç yaşanacaktır.

1-Cumhuriyet tarihi boyunca kaliteli ve verimli eğitim kurumlarımız kanaatime göre  “Tıp Fakülteleri” ve “Eğitim Hastaneleri” olmuştur. Ancak İktidar- Doktorlar mücadelesi sağlık eğitim kurumlarının içini boşaltmıştır. Tam gün yasası ve özel sektör kadro uygulaması sonucunda zaten var olan nitelikli doktor açığını her geçen ün daha da artırmaktadır. Özel hastane ve tı merkezlerindeki Bakanlık kadro uygulaması nedeniyle adeta bit pazaına nur yağmış, 80-90 yaşındaki doktorlara (65 Yaş Üstü) kadro şartı aranmadı için elden ayaktan düşmüş doktorlar adeta kendi şartlarını kurumlara dayatmaktadırlar.

2- Sağlık Bakanlığı 2008 yılında çıkardığı ve daha sonra 2009 yılında yeni şartlar eklediği ve en son 27 Mayıs 2012 yılında adeta 27 Mayıs Kanlı darbesinin yıldönümünde özel tıp merkezlerine darbe vurarak yayınladığı yönetmelikle, doktorların bir araya gelerek oluşturdukları butik hastane mahiyetindeki tıp merkezlerine (tıp merkezleri ancak bizzat doktorlarca kurulabiliyor) 2013 yılı sonuna kadar süre vererek sayıları 1500’lerden 400’leri inmiş tıp merkezlerine öyle şartlar ileri sürmekte ki eğer yönetmelik değişmez ise Sancaktepe’de faaliyet gösteren 5 adet özel hastane ve tıp merkezi kapanacak ve yerine yabancı doktorların çalıştığı kartel hastaneleri veya devlet hastaneleri alacaktır.  (Şartlara örnek; iskan şartı, otopark şartı, müstakil bina şartı, belli sayıda kadro bulundurma şartı-piyasadan parayla???)

3- Özel Tıp Merkezlerinin en büyük handikapı kanaatimce Bakanlıkça tahsis edilecek veya her biri 300-400 bin TL değerinde olan kadroları piyasadan (!!!) satın almadıkça doktor çalıştıramamaktır. Komedi gibi ama maalesef gerçek budur. Kendisi de doktor olan merkez sahibi eğer branş kadrosu yoksa kendi merkezinde çalışamamaktadır. Örneğin Merkezimizin sahibi ve benim de oğlum olan ortopedi uzmanı doktor kendi merkezinde çalışamamaktadır. Çünkü ortopedi kadrosu yoktur????

4-Tıp Merkezlerine doktor olmayanların ortak olamaması da ayrı bir garabettir.

 

 


ETİKETLER :
Twitter'da Paylaş!
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!

Faydalı Linkler

© Copyright 2010 Doruk Dizayn Doruk Haber
Her hakkı saklıdır.